Skoči na vsebino

Forum ne deluje več - obiščite nas na racunalniske-novice.com

Slika

Ubuntu 9.04 - Ročno Nameščanje Programov?

Odgovorov v temi: 21

#1 Mowgli

Mowgli

nOObie

• Members
  • 8 objav
  • Spol:Moški

Objavljeno 15 september 2009 - 17:52

Ne najdem načina, kako ročno namestit/odstraniti programe.
Konkretno želim nadomestit angleški firefox s slovenskim. V ta namen sem downloadal z mozilline strani slo. različico za Linux, z namenom, da jo namestim, potem pa odstranim angleško … v Win je to čisto preprosto opravilo, v OSX pa še bolj … tukaj je pa vse že nekam vnaprej določeno, izbrano, omejeno...
Ali se res na Ubuntu 9.04 ne da sneti določen program z neta in ga potem ročno namestiti? Mogoče s pomočjo terminala?

#2 TechFreak:)

TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav
  • Kraj:Celje

Objavljeno 15 september 2009 - 17:58

Lahko ga, vendar je verjetno lažje preko Add/Remove. Kolikor vem se nahaja v meniju čisto levo, klikneš in potem Add/Remove Programs.

Preko konzole je pa nekaj takšnega:

cd mapa/v/katero/je/datoteka
tar xvfz ime_datoteke.tar.gz
cd ime/ustvarjene/mape
make
sudo make install

#3 CrazyLemon

CrazyLemon

Sufler

• Members
  • 231 objav
  • Kraj:Obala

Objavljeno 15 september 2009 - 18:12

pred make pa še

./configure

P.s. Kaj pa če bi preprosto zdownloadal slovenski prevod in ga uporabu v firefoxu? :P

#4 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav
  • Kraj:Murska Sobota
  • Interesi:Airsoft

Objavljeno 16 september 2009 - 07:58

pred make pa še

Ni vedno ./configure pred make. Odvisno če program oz. če je avtor uporabljal auto-script, recimo pri Qt aplikacijah je prej qmake, potem make in potem make install kot root.
Na ubuntu pa prej rabiš še gcc, g++, itd. in še morda kake druge dodatke(Qt,....)

#5 davor_po

davor_po

Vajenec

• Members
  • 311 objav
  • Kraj:Gornji Grad
  • Interesi:Računalniki in mobiteli

Objavljeno 16 september 2009 - 13:22

Pri firefox-u ni treba nobenega ./configure, make, make install ali podobno. Pri firefox-u, ko ga preneseš iz spleta, samo kopiraš v recimo /opt/ mapo, ga tam odpakiraš(desni klik in razširi sem) in nato samo narediš bližnjico na namizje. Če kopiraš v mapo /opt/ potem moraš dati bljižnico do /opt/firefox/firefox in dela.(vsaj pri meni :P )

#6 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav

Objavljeno 16 september 2009 - 14:16

Pri firefox-u ni treba nobenega ./configure, make, make install ali podobno. Pri firefox-u, ko ga preneseš iz spleta, samo kopiraš v recimo /opt/ mapo, ga tam odpakiraš(desni klik in razširi sem) in nato samo narediš bližnjico na namizje. Če kopiraš v mapo /opt/ potem moraš dati bljižnico do /opt/firefox/firefox in dela.(vsaj pri meni :P )

Samo to ni nameščanje "na roke".
Ker je isto sranje kot če preneseš z packet managerjem, samo da si pač ročno skopiral nekam v eno mapo.
Ročna namestitev, v večini primerov, pomeni prenos programske kode, (priprava na prevajanje(./configure,qmake,...)), prevajanje(make) in nameščanje(make install kot root).

#7 davor_po

davor_po

Vajenec

• Members
  • 311 objav

Objavljeno 16 september 2009 - 14:33

Samo to ni nameščanje "na roke".
Ker je isto sranje kot če preneseš z packet managerjem, samo da si pač ročno skopiral nekam v eno mapo.
Ročna namestitev, v večini primerov, pomeni prenos programske kode, (priprava na prevajanje(./configure,qmake,...)), prevajanje(make) in nameščanje(make install kot root).

To je res, da to ni nameščanje "na roke", samo na firefox strani ni programske kode za prenos in v Upravitelju paketov Synaptic ni slovenskega firefox-a.

#8 CrazyLemon

CrazyLemon

Sufler

• Members
  • 231 objav

Objavljeno 16 september 2009 - 20:58

Seveda je.. http://releases.mozi...la.org/firefox/ :P
prevod pa dobiš tukaj http://releases.mozi...linux-i686/xpi/

kar se pa tiče ./configure koraka...nisem se še srečal z Qt aplikacijami tko da ne bi vedu za te..ampak ostale programe kar sem kdaj iz sourcea buildal je ./configure korak vedno bil potreben

#9 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav

Objavljeno 16 september 2009 - 21:05

Po večini so vsi z ./configure, najdeš pa vmes tudi take kjer to ni potrebno, ker aplikacija ni bla buildana z autoscript.

#10 davor_po

davor_po

Vajenec

• Members
  • 311 objav

Objavljeno 17 september 2009 - 14:21

Seveda je.. http://releases.mozi...la.org/firefox/ :P
prevod pa dobiš tukaj http://releases.mozi...linux-i686/xpi/

kar se pa tiče ./configure koraka...nisem se še srečal z Qt aplikacijami tko da ne bi vedu za te..ampak ostale programe kar sem kdaj iz sourcea buildal je ./configure korak vedno bil potreben

Saj res...ka sem jaz mislil...ker je firefox odprtokoden program, potem je izvorna koda objavljena na spletu, je tako?

#11 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav

Objavljeno 17 september 2009 - 21:08

Saj res...ka sem jaz mislil...ker je firefox odprtokoden program, potem je izvorna koda objavljena na spletu, je tako?

Ne razumem tvoje poante v tem sporočilu, ampak generalno maš prav ja.

#12 TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav

Objavljeno 18 september 2009 - 18:58

Pri Linuxu je večina programov open source.

#13 Mowgli

Mowgli

nOObie

• Members
  • 8 objav

Objavljeno 20 september 2009 - 09:41

Pri firefox-u ni treba nobenega ./configure, make, make install ali podobno. Pri firefox-u, ko ga preneseš iz spleta, samo kopiraš v recimo /opt/ mapo, ga tam odpakiraš(desni klik in razširi sem) in nato samo narediš bližnjico na namizje. Če kopiraš v mapo /opt/ potem moraš dati bljižnico do /opt/firefox/firefox in dela.(vsaj pri meni :) )

To sem naredil in deluje … še najboljša varjanta za nekoga, ki ni ravno vajen terminala :) Hvala!

P.S. Bi pa bilo fino, če bi se našel programer in razvil kakšno enostavno orodje/dodatek za "ročno nameščanje" programov z nekaj kliki, po vzoru Win mogoče … ker, za običajnega uporabnika je uporaba terminala in ukazov v njem kar zahtevno opravilo.
In, po mojem, "drobne težavice" kot je ta npr., zavirajo večjo razširjenost Linuxa med ljudmi, ki se ne želijo veliko ubadati z računalnikom, ampak iščejo preprosto gumbek ("namesti", "zaženi" …) na katerega kliknejo in potem računalnik naredi sam naprej … no, ampak to bi sedaj bila pa že druga tema :)

#14 TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav

Objavljeno 20 september 2009 - 11:35

Nevem kaj je narobe z apt-get/aptitude?

#15 CrazyLemon

CrazyLemon

Sufler

• Members
  • 231 objav

Objavljeno 20 september 2009 - 16:04

no..pustimo apt-get ker je ta v terminalu..ampak sej maš recimo add/remove programs...kateri je grafični, kaj temu manjka??
imaš getdeb.net in playdeb.net (še vedno beta) ..torej shraniš paketke pa jih klikaš (v pravem vrstnem redu) in namestiš programe..
imaš synaptic prek katerega lahko namestiš marsikateri program in paket (katerega ne najdeš v add/remove programs).. no..a je lahko še bolj preprosto?
niti internet browserja ne rabiš odpirat.. to definitivno NI po vzoru WIN (hvala bogu!) :)

#16 TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav

Objavljeno 20 september 2009 - 16:08

A ni synaptic samo GUI za apt-get? Torej sta v enaka.

#17 Commander Thor

Commander Thor

Mojster

• Members
  • 1 896 objav
  • Interesi:črne luknje

Objavljeno 20 september 2009 - 16:23

Ja enaka po funkcionalnosti, vendar je pač synaptics GUI in omogoče še lažje nameščanje programov, kot pa v windowsu, search vrstico ima in kot po googlu iščeš po programih.

Pa nekdo je prej rekel, da rabi linux preprosto inštalacijo kot windows, tudi za programe, ki niso v paketih, da bi preko synapticsa. no saj obstaja. pri windows imaš .exe ki samo klikneš, pri ubuntu imaš pa .deb, ko samo klikneš, na Fedori imaš .rtm ko samo klikneš, vse lepo funkcionira.

Problem je in čisto drugačen,da obstaja več distribucij Linux, morala bi samo ena, zorima da popravim, vse linux distibucije bi morale biti enako podobne med samo kot so windowsi podobni med sabo. Torej da se zmenijo fantje in recimo se prograli, da je sedaj .deb za vse distibucije, source code, se pa samo kot dodatek, daje zraven za Gentoo freeke in take, in ni obvezno. .deb paket pa bi postal standard za linux kot je .exe za windows.

To je edina šansa, ki jo ima linux, če se ne morjo zment pač ne bodo nadomestili windowsa v kakem večjem številu.

Je sicer še ena druga rešitev. Da dvoklik v linuxu izvorne kode programa avtomatsko v ozadju sproći vse ukaze in še inštalira. Samo kolikor vem se source code prilagaja za distibucijo, enostavno so preveč različne.

predlagam novo gonjo POENOTIMO LINUX!

#18 CrazyLemon

CrazyLemon

Sufler

• Members
  • 231 objav

Objavljeno 20 september 2009 - 16:31

webphp je ja..sam kot rečeno..apt-get je v terminalu synaptic pa je pač GUI :)

Commander Thor ..upam da se to ne bo nikoli zgodilo :)
zakaj? več kot je različnih distribucij..več maš izbire :)
in nevem zakaj sploh mora bit podobno windows OS-ju ..kar se tiče source code.. tist kateri bo hotu met specifičen program (specifičen zato ker je večina programov že na voljo v repozitorijih/v .deb paketu - govorim o ubuntu) se bo nauču uporabit tiste 4 vrstice katere mora napisat v terminalu :)

#19 TechFreak:)

Spammer

• Members
  • 4 591 objav

Objavljeno 20 september 2009 - 16:42

Commander Thor: nisi edini s to mislijo. Ampak po mojem mnenju bi to prej škodovalo kot pa koristilo.

Raje več izbire, kar manjka Windowsu.

#20 xfirestorm

xfirestorm

/dev/null

• Moderators
  • 3 783 objav

Objavljeno 21 september 2009 - 10:09

Ja enaka po funkcionalnosti, vendar je pač synaptics GUI in omogoče še lažje nameščanje programov, kot pa v windowsu, search vrstico ima in kot po googlu iščeš po programih.

Pa nekdo je prej rekel, da rabi linux preprosto inštalacijo kot windows, tudi za programe, ki niso v paketih, da bi preko synapticsa. no saj obstaja. pri windows imaš .exe ki samo klikneš, pri ubuntu imaš pa .deb, ko samo klikneš, na Fedori imaš .rtm ko samo klikneš, vse lepo funkcionira.

Problem je in čisto drugačen,da obstaja več distribucij Linux, morala bi samo ena, zorima da popravim, vse linux distibucije bi morale biti enako podobne med samo kot so windowsi podobni med sabo. Torej da se zmenijo fantje in recimo se prograli, da je sedaj .deb za vse distibucije, source code, se pa samo kot dodatek, daje zraven za Gentoo freeke in take, in ni obvezno. .deb paket pa bi postal standard za linux kot je .exe za windows.

To je edina šansa, ki jo ima linux, če se ne morjo zment pač ne bodo nadomestili windowsa v kakem večjem številu.

Je sicer še ena druga rešitev. Da dvoklik v linuxu izvorne kode programa avtomatsko v ozadju sproći vse ukaze in še inštalira. Samo kolikor vem se source code prilagaja za distibucijo, enostavno so preveč različne.

predlagam novo gonjo POENOTIMO LINUX!

To je praktično nemogoče.
Kako boš stiščal skupaj recimo Slackware in Ubuntu? 2 popolnoma različna sistema, vse kar ju združuje je Linux kernel.
Dosti lepše bi blo če bi vsi, ampak res popolnoma vsi distribucije bundlali z razvojnim orodjem, ala, gcc, g++,.............in bi zraven že obstoječih paketov za posamezno distribucijo(.deb - debian, ubuntu,.... .rpm - redhat,fedora,centro,... .tgz - slack,....), obstajali source paketi, katere bi ob namestitvi sam kompajlal, pa naj bo to prek terminala, ali zaradi mene za laike tudi z klikom. Kar ima pa recimo slackware, za moje pojme, najbolje rešeno. Lahko downloadaš poseben .tgz paket in ga ročno namestiš iz installpkg, lahko potegneš dol izvorno kodo in skripto za buildanje iz slackbuilds, vse daš v isto mapo, skripto zaženeš, skripta kodo skompajla, spakira v slackpack in namestila z slackpkg managerjem, in imaš zadevo v packet managerju, za lažje odstranjevanje in posodabljanje, če že nočeš potem spet ročno posodabljat. Lahko pa tudi preneseš paket slapt-get, kateri deluje na principu apt-get, če pa ti ni do terminala, pa potegneš dol še recimo gslapt ki je samo GUI za apt-get in lahko nameščaš pakete grafično. Če pa naletiš na kak 3rd party software(ki je samo v izvorni kodi) in imaš vsaj malo logike v glavi pa na hitro spremeniš ta build script da ti namesti še ta 3rd party software, če že slučajno taka skripta ne obstaja.
Edino kar mu manjka je dependency check.

Dodaj odgovor

0 član(ov) bere to temo

0 članov, 0 gostov, 0 anonimnih uporabnikov